Maksymalne zapotrzebowanie na sprężone powietrze w Twojej firmie to łączna ilość powietrza, którą zużywają wszystkie urządzenia razem. Aby poznać tę wartość, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
I. Spisz wszystkie urządzenia, które znajdują się w Twoim zakładzie, takie jak zaawansowane obrabiarki, precyzyjne roboty, klucze pneumatyczne, śrutownice i pistolety do obdmuchiwania detali. Wszystko, co wykorzystuje sprężone powietrze.
II. Korzystając z kart katalogowych każdego urządzenia, dowiedz się, ile powietrza nominalnie zużywa dane urządzenie. Pamiętaj, że wartość 6 bar odnosi się do ciśnienia, nie zapotrzebowania. Istotne jest podanie konkretnej liczby przed jednostką przepływu, czyli l/s, l/min,m3/min lub m3/h.
III. Zsumuj wszystkie zapotrzebowania na powietrze z poszczególnych urządzeń.
IV. Określ maksymalne ciśnienie na podstawie najwyższej wartości ciśnienia wymaganej przez pojedynczy odbiornik. Na przykład, jeśli odbiornik 1 pracuje przy 6,5 bar, odbiornik 2 przy 7,5 bar, a odbiornik 3 przy 7 bar, to ciśnienie układu wyniesie 7,5 bar.
V. Wynik powinien przybrać formę taką jak: na przykład “2,2m3/min przy ciśnieniu 7,5 bar”.
VI. Możesz stwierdzić, że jeśli wydajność Twojego kompresora wynosi co najmniej 2,2 m3/min przy ciśnieniu 7,5 bar, to zapewniasz sobie odpowiednią ilość powietrza. Jednakże…
VII. Zastanów się, czy wszystkie urządzenia muszą działać jednocześnie. Być może praca niektórych urządzeń wyklucza pracę innych.
Dlaczego to jest istotne? Wybór mniejszego kompresora oznacza nie tylko niższe koszty zakupu, ale także mniejsze koszty energii i serwisu. W perspektywie kilku lat może to zaowocować znaczącymi oszczędnościami.
Pamiętaj: w COMEST specjalizujemy się w sprężarkach od 2003 roku i chętnie pomożemy Ci stworzyć bilans zapotrzebowania na powietrze. Chociaż potrzebujemy informacji z kroków I i II, to później możemy Cię wspomóc lub nawet w pełni wesprzeć w doborze odpowiedniego kompresora.