Detekcja wycieków sprężonego powietrza – Dlaczego teraz?

Detekcja wycieków sprężonego powietrza – Dlaczego teraz?

Coraz wyraźniej widzimy, że firmy produkcyjne borykają się z problemem rosnących lawinowo kosztów. Przyczyny tej sytuacji są wymieniane jednym tchem przez każdego przedsiębiorcę. I na większość z nich zwykłe firmy nie mają wpływu. Ale mamy sposób, by szybko obniżyć zużycie energii elektrycznej w firmie produkcyjnej.

Spis treści

Cena energii elektrycznej w 2023 r. dla wielu firm znacznie wzrosła. Takie koszty wiążą się z tym, że trudno będzie utrzymać zyskowność przedsięwzięć, nie mówiąc już o generowaniu zysków, z których będzie można się rozwijać.

Brak rozwoju dla wielu firm może wiązać się z tym, że będą musiały zaprzestać dalszej działalności.

 

Detekcja nieszczelności – sposób na oszczędzanie energii elektrycznej

W bardzo prosty sposób możemy szybko, jednoznacznie i precyzyjnie pomóc firmom w oszczędzaniu energii elektrycznej – przez zastosowanie nowoczesnej metody detekcji wycieków sprężonego powietrza, którą jest metoda ultradźwiękowa. Dzięki niej wskazujemy bardzo precyzyjnie, dokładnie i jednoznacznie punkty, w których instalacja sprężonego powietrza w firmie jest nieszczelna. Jeżeli po wskazaniu przez nas punktów nastąpi natychmiastowa ich naprawa – koszty wycieków znikną.

 

Jak wygląda proces detekcji wycieków sprężonego powietrza?

Proces detekcji wycieków sprężonego powietrza przeprowadza dwuosobowy zespół audytorów, z których jeden jest wyposażony w ultradźwiękowy detektor, drugi jest osobą wspomagającą. Audytor z użyciem detektora sprawdza instalację. Pokazywane są miejsca wycieków, określona jest ich wielkość i koszty jakie generują.

Użytkownik instalacji finalnie otrzymuje raport, w którym są wskazane wszystkie wycieki. Wykonana jest dokumentacja fotograficzna, a same miejsca wycieków są oznakowane.

 

Jak długo trwa detekcja wycieków sprężonego powietrza?

Zespół audytorów w ciągu jednego dnia potrafi sprawdzić ok 5000m2 powierzchni produkcyjnej zakładu, więc jeżeli hala produkcyjna w danym zakładzie to 10 000m2, to można przyjąć że detekcja potrwa dwa dni.

 

Ile trwa naprawa wycieków sprężonego powietrza?

Często słyszymy pytanie, czy naprawa potrwa długo. Nasza praktyka pokazuje, że naprawa trwa dwa razy dłużej niż sama detekcja, choć bywają też bywają też sytuacje, że wykonanie napraw zajmuje jeszcze więcej czasu.

 

Jakie są koszty detekcji wycieków sprężonego powietrza?

Przede wszystkim koszty są mniejsze od strat powodowanych przez wycieki sprężonego powietrza. Mówiąc krótko: wycieki już są, one już kosztują firmę. My wykonujemy usługę, dzięki której te wycieki zostaną zatrzymane. Naszym wynagrodzeniem jest kwota zdecydowanie niższa niż koszt wycieków. Zazwyczaj jest to ok ¼ tego, ile traci firma – kilka tysięcy złotych za naszą detekcję.

 

Dlaczego teraz detekcja wycieków sprężonego powietrza?

Kiedy przedstawiamy naszą propozycję w firmach, bardzo często pada pytanie: Dlaczego sami wcześniej na to nie wpadliśmy? Sytuacja jest dość prosta do wytłumaczenia: wiele firm, kiedy powstawało, miało nowe, nowoczesne i świetnie działające instalacje sprężonego powietrza. Z czasem te instalacje, zaczęły szwankować. To normalne, jak wszystkie inne urządzenia techniczne instalacje sprężonego powietrza zużywają się. I jeżeli nawet kilka lat temu tych wycieków nie było, lub było ich bardzo mało, to teraz pojawiają się. Dlatego nie ma się co zastanawiać nad tym, dlaczego nie robiliśmy tego wcześniej, tylko po prostu usunąć te wycieki jak najszybciej.

Wiele razy też słyszymy, że mogliśmy się tym zająć, ale cena energii była niska, a teraz będzie wysoka. 

To zrozumiałe. Mimo, że wiele firm narzekało, kiedy koszty kilowatogodziny wzrastały z trzydziestu do pięćdziesięciu czy siedemdziesięciu groszy to jeszcze nie był to próg, który powodował, że chciały szukać oszczędności właśnie poprzez eliminację tych wycieków. Dzisiaj słyszymy, że w przyszłym roku kilowatogodzina może kosztować dwa lub trzy złote. Dla firm naturalnym jest to, że w tej sytuacji szuka się wszędzie oszczędności. Zanim te rachunki zaczną rosnąć w sposób horrendalny, jest jeszcze czas, żeby uchronić się przed tym co i tak nastąpi.

 

Czy detekcja wycieków jest dla mojej firmy?

Zaczynamy naszą pracę zawsze od sprawdzenia tego, co w danej firmie się dzieje: jaki jest kompresor, jaka jest instalacja. Obliczamy potencjał oszczędności, które mogą się pojawić po przeprowadzeniu detekcji i również napraw instalacji, bo sama detekcja to za mało. Jeżeli widzimy, że ten potencjał jest zbyt mały z różnych powodów, no to nie proponujemy rozwiązania “na siłę”

W wielu firmach pada również pytanie: a co, jeśli u mnie nie ma wycieków?  Możemy to sprawdzić, a jeżeli znajdziemy jakieś wycieki to nasze wynagrodzenie będzie się równało części oszczędności, które wygenerujemy dzięki temu, co znaleźliśmy – Tak zwane success fee. Jest to również rozwiązanie, które w niektórych firmach proponujemy i jest ono przyjmowane.

 

Instalacja sprężonego powietrza zawsze będzie nieszczelna

Inną wątpliwością, którą słyszymy podczas spotkań dotyczących oszczędności sprężonego powietrza jest to, że instalacja sprężonego powietrza zawsze będzie nieszczelna. 

Z tym też się zgadzamy jednak wiemy, że instalacja w ogóle nie badana może cieknąć nawet w 30 procentach, czyli jedna trzecia energii pobieranej przez sprężarki jest wykorzystywana tylko na to, żeby być zmarnowaną. Wprowadzenie regularnej detekcji napraw sprawi, że poziom wycieków zostanie znacznie obniżony. Być może do takiej wartości, przy której nie będzie sensu przeprowadzanie kolejnych detekcji i napraw. Wtedy odczekamy trochę i wrócimy, tak jakbyśmy wracali do nowej instalacji po kilku latach.

 

Instalacja sprężonego powietrza cały czas się psuje

Nasi klienci mówią również o tym, że bezustannie naprawiają i wymieniają osprzęt w swoich firmach: złącza, przewody, jakieś narzędzia. 

Wiemy, że na rynku jest bardzo dużo sprzętu, który tylko pozornie nadaje się do sprężonego powietrza. Naszym celem, naszym zadaniem, tym co jest jakby częścią naszej pracy, jest również edukacja klientów. Firmy, z którymi pracujemy otrzymują od nas nie tylko raport i informacje o tym, gdzie mają problemy, ale również informacje o tym jak je rozwiązać. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie odpowiedniej jakości urządzeń i osprzętu i złączy.

Pomagamy w tym, żeby znaleźć właściwe elementy, o których jakości wiemy i które są przez nas sprawdzone. 

 

Jakie są problemy instalacji sprężonego powietrza?

Bardzo często szefowie utrzymania ruchu lub kierownicy produkcji kontaktują się z nami informując o tym, że mają problem z instalacją sprężonego powietrza. 

Kiedy pytamy co rozumieją przez problem z instalacją usłyszymy, że pojawiają się w nich spadki ciśnienia, których wcześniej nie było i może nikt nie regulował instalacji, że zatrzymują się urządzenia produkcyjne, że wzrastają koszty utrzymania sprężarek, że kompresory mają więcej godzin pracy lub zużycie energii w sprężarkowni jest wyższe niż dawniej. Kiedy słyszymy takich objawach zazwyczaj pierwszą naszą myślą jest nieszczelność instalacji sprężonego powietrza. 

Dzięki zastosowaniu ultradźwiękowej detekcji nieszczelności sprężonego powietrza możemy precyzyjnie określić punkty, w których instalacja sprężonego powietrza cieknie, czyli miejsca, przez które tracona jest energia elektryczna a tym samym pieniądze firmy produkcyjnej.

Stosując ultradźwiękową detekcję nieszczelności sprężonego powietrza, a wraz z nią naprawy instalacji sprężonego powietrza, firma produkcyjna może w znaczący sposób zmniejszyć koszty swojej produkcji.

Zmniejszenie kosztów produkcji może być ważne dlatego, że niedługo czekają nas horrendalne wzrosty cen energii elektrycznej i będzie trudno utrzymać zyskowność produkcji. Dlatego dobrze jest już dziś przygotować się na to i zacząć badać instalacje sprężonego powietrza a także ją naprawiać. 

Kiedy kierownicy produkcji lub szefowie utrzymania ruchu pytają nas ile kosztuje detekcja nieszczelności sprężonego powietrza, mówimy, że za zwyczaj ta detekcja kosztuje mniej, niż obecne wycieki. 

Jesteśmy w stanie przygotować symulację potencjalnych zysków po przeprowadzeniu detekcji i napraw instalacji sprężonego powietrza. Możemy pomoc wykazać, że w zasadzie przeprowadzenie tego przedsięwzięcia będzie bezkosztowe. 

Kiedy w czasie rozmów z naszymi klientami słyszymy, że nie wpadli sami na to wcześniej, to w jaki sposób jest dla nich deprymujące, lub denerwujące, to tłumaczymy, że dotychczas sytuacja na rynku była zdecydowanie inna niż obecnie i dlatego wiele firm nie myślało o szukaniu oszczędności. Tak jak wiele firm dziś myśli o szukaniu oszczędności, bo czekające nas wzrosty cen będą dotkliwe dla wszystkich. Dlatego zachęcamy do jak najszybszego przeprowadzenia detekcji i naprawy instalacji sprężonego powietrza, aby nie koncentrować się na tym, czego nie zrobiliśmy, ale na tym, że jesteśmy przygotowani na to co nadchodzi.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu. Postaramy się sprawdzić czy zaproponowane przez nas rozwiązanie będzie korzystne dla waszej firmy. 

Wojciech Kwaśnicki
Wojciech Kwaśnicki

Z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm.

Wojciech Kwaśnicki
Wojciech Kwaśnicki

Z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm.