Sprężarka tłokowa czy sprężarka śrubowa – porównanie

Sprężarka tłokowa czy sprężarka śrubowa – porównanie

Jaki rodzaj sprężarki najlepiej pasuje do moich potrzeb? Kompresor śrubowy czy sprężarka tłokowa lepiej zaspokoi zapotrzebowanie mojego zakładu na sprężone powietrze?

Wybór rodzaju sprężarki tłokowej lub śrubowej zależy od wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj zastosowania
  • wymagania wydajnościowe
  • ciśnienie pracy
  • preferencje dotyczące efektywności i konserwacji.

 

Oto krótki opis porównujący najpopularniejsze kompresory stosowane w małych i średnich firmach. 

Kompresor tłokowy

Sprężarka tłokowa stosunkowo tanie w zakupie i eksploatacji urządzenie. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze nie jest duże lub jego użytkowanie jest sporadyczne (kilka razy na godzinę).

Przykładowe aplikacje: serwis samochodowy (klucze, pompowanie kół).

Zalety: niska cena; niskie koszty eksploatacji; prostota budowy (i naprawy). 

Wady: głośna praca; konieczność pracy cyklicznej (przerywanej); wymagane szczególne warunki jeśli współpracuje z osuszaczem. 

Sprężarki tłokowe zazwyczaj nie przekraczają 1500 l/min wydajności. W podstawowym wykonaniu dostarczane są na zbiorniku ciśnieniowym.

Kompresory tłokowe

 

Sprężarka śrubowa

Kompresor śrubowy – urządzenie stworzone do pracy ciągłej. Dzięki swojej konstrukcji i wyposażeniu, najlepiej sprawdza się w firmach, które posiadają linie produkcyjne lub wykonują dłuższe operacje produkcyjne z użyciem sprężonego powietrza

Przykładowe aplikacje: malowanie, obróbka strumieniowo-ścierna. 

Zalety: możliwa nieprzerwana praca 24/7; mnogość konfiguracji wyposażenia dodatkowego. 

Wady: źle dobrany kompresor śrubowy generuje duże koszty energetyczne. 

Sprężarki śrubowe występują w całej gamie wydajności (0,3 do 50 m3/min) i wyposażenia: osuszacz, zbiornik, falownik, odzysk ciepła. S

Kategoria: Kompresory - utr-24.pl

 

 

Wybór odpowiedniego rodzaju sprężarki zależy od wielu czynników, takich jak pożądana wydajność, ciśnienie pracy, stabilność dostaw powietrza, oczekiwane koszty eksploatacji i konserwacji, a także charakterystyka pracy w danej branży. 

W celu dokładnego dopasowania rodzaju sprężarki do twoich potrzeb, zawsze warto skonsultować się z ekspertami z dziedziny sprężarek powietrza lub dostawcami sprężarek, którzy mogą zaproponować optymalne rozwiązanie dla twojego konkretnego zastosowania.