Wybór rodzaju sprężarki tłokowej lub śrubowej zależy od wielu czynników, takich jak:
- rodzaj zastosowania
- wymagania wydajnościowe
- ciśnienie pracy
- preferencje dotyczące efektywności i konserwacji.
Oto krótki opis porównujący najpopularniejsze kompresory stosowane w małych i średnich firmach.
Kompresor tłokowy
Sprężarka tłokowa stosunkowo tanie w zakupie i eksploatacji urządzenie. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze nie jest duże lub jego użytkowanie jest sporadyczne (kilka razy na godzinę).
Przykładowe aplikacje: serwis samochodowy (klucze, pompowanie kół).
Zalety: niska cena; niskie koszty eksploatacji; prostota budowy (i naprawy).
Wady: głośna praca; konieczność pracy cyklicznej (przerywanej); wymagane szczególne warunki jeśli współpracuje z osuszaczem.
Sprężarki tłokowe zazwyczaj nie przekraczają 1500 l/min wydajności. W podstawowym wykonaniu dostarczane są na zbiorniku ciśnieniowym.
Sprężarka śrubowa
Kompresor śrubowy – urządzenie stworzone do pracy ciągłej. Dzięki swojej konstrukcji i wyposażeniu, najlepiej sprawdza się w firmach, które posiadają linie produkcyjne lub wykonują dłuższe operacje produkcyjne z użyciem sprężonego powietrza
Przykładowe aplikacje: malowanie, obróbka strumieniowo-ścierna.
Zalety: możliwa nieprzerwana praca 24/7; mnogość konfiguracji wyposażenia dodatkowego.
Wady: źle dobrany kompresor śrubowy generuje duże koszty energetyczne.
Sprężarki śrubowe występują w całej gamie wydajności (0,3 do 50 m3/min) i wyposażenia: osuszacz, zbiornik, falownik, odzysk ciepła. S
Wybór odpowiedniego rodzaju sprężarki zależy od wielu czynników, takich jak pożądana wydajność, ciśnienie pracy, stabilność dostaw powietrza, oczekiwane koszty eksploatacji i konserwacji, a także charakterystyka pracy w danej branży.
W celu dokładnego dopasowania rodzaju sprężarki do twoich potrzeb, zawsze warto skonsultować się z ekspertami z dziedziny sprężarek powietrza lub dostawcami sprężarek, którzy mogą zaproponować optymalne rozwiązanie dla twojego konkretnego zastosowania.