Falownik w sprężarce powietrza sprawia, że kompresor będzie wytwarzał taką ilość powietrza, jakiej w danej chwili wymaga zakład. Jest to korzystne zjawisko, bo ogranicza zużycie energii elektrycznej, a niejednokrotnie wpływa też na żywotność elementów mechanicznych sprężarki.
Kiedy warto zastosować sprężarkę wyposażoną w przetwornicę częstotliwości czyli falownik?
Oto kilka przypadków, w których w szczególności warto rozważyć stosowanie sprężarki z falownikiem:
- Zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze: Jeśli Twoje zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest zmienne i czasem jest znacznie niższe niż maksymalna wydajność sprężarki, falownik pozwoli na płynną regulację prędkości obrotowej silnika, dostosowując produkcję sprężonego powietrza do bieżących potrzeb. To może pomóc w zaoszczędzeniu energii i obniżeniu kosztów.
- Optymalizacja efektywności energetycznej: Dzięki falownikowi można utrzymywać stałe ciśnienie przy zmiennej prędkości obrotowej sprężarki. Pozwala to na efektywne dostosowanie pracy sprężarki do zmieniających się warunków, co przekłada się na oszczędności energetyczne.
- Dostosowanie do różnych zastosowań: Sprężarka z falownikiem może być dostosowana do różnych zastosowań. Umożliwia to płynną kontrolę nad ciśnieniem i wydajnością w różnych procesach przemysłowych.
- Wydłużenie żywotności: Falownik może pomóc w wydłużeniu żywotności sprężarki poprzez zmniejszenie zużycia energii i obciążenia podczas rozruchu.
- Zapobieganie nadmiernemu zużyciu energii: W przypadku, gdy sprężarka pracuje stale, ale w różnych warunkach obciążenia, falownik może pomóc w uniknięciu nadmiernego zużycia energii.
Podsumowując, warto stosować sprężarkę z falownikiem w sytuacjach, gdzie zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze, optymalizacja zużycia energii lub kontrola prędkości obrotowej są istotne. Jest to szczególnie przydatne w przemyśle, gdzie efektywność energetyczna i elastyczność produkcji są ważne. Jednakże, decyzja o zastosowaniu falownika powinna być dostosowana do konkretnej sytuacji i wymagań aplikacyjnych.
Nasze doświadczenia wskazują jednak, że najlepiej to rozwiązanie sprawdza się gdy w firmie występują zmiany zużycia powietrza sięgające kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu procent. Może mieć to miejsce w czasie jednej zmiany albo w dobowym lub tygodniowym odcinku czasu.
Nowoczesne kompresory powietrza współpracujące z przetwornicami częstotliwości (falownikami) regulują swoją wydajność od 20 – 30% chwilowo nawet do ponad 100%. To bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu firm, ale nie dla wszystkich. Czasem koszty inwestycyjne droższej sprężarki z falownikiem mogą nie pokryć generowanych przez nią oszczędności.
Dlatego przed zakupem tego typu kompresora zalecamy przeanalizowanie sposobu pracy zakładu. Możemy w tym pomóc i wykazać jak konkretnego rodzaju sprężarki z falownikiem wpłynie na koszty firmy.